Смешен тест! Проверете 6 необични прашања што треба да ги играте и да ја „изнервирате“ Alexa

 Смешен тест! Проверете 6 необични прашања што треба да ги играте и да ја „изнервирате“ Alexa

Michael Johnson

Живеењето со виртуелниот асистент на Amazon, Alexa , генерално е мирно и добредојде. Помага во секојдневните задачи, информира, памти состаноци и им прави друштво на корисниците.

Меѓутоа, некои сакаат да ги тестираат границите на технологијата и да си играат со необични прашања кои можат да го одземат неговото трпение. Реакцијата речиси секогаш предизвикува добро смеење, а забавата е загарантирана.

Имајќи го тоа на ум, еве шест различни команди кои можат да го изнервираат вашиот виртуелен асистент и да промовираат изненадувачки одговори. Следете го!

Досадни прашања за Алекса

1) Алекса, каква боја се твоите очи?

Да ја прашаш за физичките карактеристики е начин да се тестира креативноста, бидејќи тоа е вештачка интелигенција . Одговорот има сè да биде со саркастичен тон, како: „Не, јас не сум човек“.

2) Алекса, колку години имаш?

Еве едно прашање што ја интригира реакцијата на виртуелниот асистент. Бидејќи е вештачка интелигенција и која постојано се развива, одговорот може да изненади, бидејќи не ја следи човечката метрика.

Може да се однесува на годината кога е објавена, па дури и да се пошегува со фактот дека вештачката интелигенција не старее:

Годите на вештачката интелигенција се мерат во наносекунди, што ми дава многу, многу подолго да живеам одти."

3) Alexa, дали си пријател со Siri?

Оваа референца е интересна бидејќи игра на ривалството помеѓу Alexa и виртуелниот асистент на Apple, Siri. Таа има тенденција да каже дека и се допаѓаат другите уреди, па дури и дека таа и нејзините конкуренти живеат на исто место, односно во облакот.

Исто така види: Дали 13-та плата се исплатува на оние кои земаат боледување? Откријте сега!

4) Алекса, ќе се омажиш ли за мене?

Обидете се да ја запросите Alexa и уживајте во одговорот. Смешно е да се види како таа реагира на оваа неможност. Нејзиното „аут“ има романтичен допир: „ Извини, но сè уште не ја открив човечката љубов “.

5) Алекса, можеш ли да мјаукаш како мачка?

Да се ​​бара од неа да свири животински звуци е исто така начин да се тестираат технолошките вештини. Вреди да се праша и да се види колку е забавна нејзината реакција.

Исто така види: Сукуленти за уши од слон: сè што треба да знаете за егзотичното растение

6) Алекса, изброј до 1 милион

Ова последно прашање е само играње со трпение, навистина. Одговорот има тенденција да биде духовит, бидејќи таа сфаќа дека ја задеваат: „ Би сакала, но ќе ми требаат една недела и пет дена ако бројам број во секунда “.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.