Со мене Никој неможе: погледнете како да го засадите и одгледувате ова растение

 Со мене Никој неможе: погледнете како да го засадите и одгледувате ова растение

Michael Johnson

Прекрасната Comigo-Ninguém-Pod е восхитувана поради нејзините листови со пластичен ефект и прекрасните нијанси на зелено и бело, покрај тоа што има силно симболично значење: за многумина, тој го одбранува злото око и негативните енергии.

Прочитајте и: Како да засадите борови шишарки

Сепак, името Comigo-Ninguém-Pode предупредува на неговата биолошка опасност. Сите делови на ова растение се многу токсични. Доколку се проголтаат, може да предизвикаат внатрешно крварење и да доведат до брза смрт.

Затоа, луѓето со деца и животни дома треба да го избегнуваат. Без разлика, ова е многу популарно украсно растение и за внатре и за надвор. Затоа, доколку сакате да го одгледувате дома, погледнете ги денешните совети и преземете ги потребните мерки!

Исто така види: Избегнувајте пожар: Не приклучувајте ги овие апарати во млаз за струја

Како да се одгледува?

  • Место и почва

Идеално место за одгледување на me-Ninguém-Pode е во делумна сенка или на места со индиректна светлина, бидејќи растението е чувствително на средини со многу светлина. Покрај тоа, почвата мора да биде добро исцедена, плодна и богата со органски материи.

  • Садење

За да започнете со садење, мора да имате керамички саксии со дупки во основата. Овие, пак, мора да бидат големи, со длабочина од повеќе од 30 сантиметри. Потоа ставете ја подлогата во тенџерето и ископајте дупка длабока околу 10 сантиметри. Потоа промената од With Me-Nobody-Canмора да се вметне во неа и да се фиксира во земјата со рака. Конечно, вода.

Исто така види: Од садови до долари: Откријте колку заработува машина за перење во САД

Наводнувањето треба да се прави околу три пати неделно или кога почвата е сува. Сепак, внимавајте да не го натопите.

Совети

Во одредени периоди од годината, листовите на Comigo-Ninguém-Pode може да станат жолти. Но, не грижете се ако тоа се случи, бидејќи тоа е дел од циклусот на растението. Од друга страна, кафените лисја значат вишок на влага. Во овој случај, избалансирајте го наводнувањето и префрлете го растението на суво, проветрено место.

Меѓу растенијата што се одгледуваат во градините и дворовите, Comigo-Ninguém-Pode може да биде погодена од вошки. Ако тоа се случи, само попрскајте ги листовите со мешавина од вода и црн пипер.

Погледнете колку е едноставно и практично? Следејќи ги сите совети, ќе имате успешно одгледување!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.