Вкусот на 2023 година: Биг Мек или Whopper? Битката на плескавиците!

 Вкусот на 2023 година: Биг Мек или Whopper? Битката на плескавиците!

Michael Johnson

Многу е тешко да се најде некој што не ги знае Мекдоналдс и Бургер Кинг, на крајот на краиштата, и двете се најпознатите франшизи за брза храна на планетата.

Секако, најпопуларните закуски од оваа брза храна продажни места се нивните хамбургери, Биг Мек и Whopper. Овие грицки се омилени на потрошувачите, бидејќи одвреме-навреме се наметнува дебата за тоа која би била најдобра.

Но, има ли одговор на ова прашање? Ако двете ставки официјално се натпреваруваат, која би победила? Ајде да се обидеме да добиеме одговор, подолу.

Кредит: Deutschlandreform/Shutterstock

Кои се главните квалитети на овие сендвичи?

Биг Мек, кој припаѓа на Мекдоналдс, отсекогаш бил со голема големина и веднаш ги привлекувал најгладните погледи. Покрај тоа, неговиот специјален сос е исто така покажување на вкус сам по себе.

Што се однесува до составот, доаѓа со кромид, сирење, зелена салата, кисели краставички, како и вкусен леб со семе од сусам. Во 2012 година, извршниот готвач на брендот ја откри тајната на тајниот сос, со што предизвика различни реакции низ светот.

Преку изјавите дадени од професионалецот, откривме дека деликатесот користи сенф, оцет, мајонез , лук и кромид во прав и пиперка. Сепак, точните дози не беа детални.

The Whopper, во сопственост на Burguer King, е многу поголем од неговиот конкурент. Се подготвува со мајонез, зелена салата,домати, кромид, кечап, кисели краставички и класичен леб од сусам спојува сè.

Исто така види: Како да одгледувате виолетов босилек дома

Големата разлика на оваа закуска е во нејзината подготовка, бидејќи хамбургерот се прави директно на скара, имајќи директен контакт со огнот, оставајќи го неговото месо меко и, во исто време, малку крцкаво на површината.

Сега, има ли еден сендвич подобар од другиот? Па, тоа е тешко да се измери, бидејќи и двете опции имаат свои обожаватели кои цврсто ги тврдат нивните преференции.

Иако специјалниот сос на Big Mac е задоволен, поголемата големина и вкусот на Whopper исто така маѓепсува, па затоа треба да се обидете секоја од нив да извлечете свои заклучоци.

Кредит: VGV MEDIA/Shutterstock

Исто така види: Запознајте го растението coleus и научете како да го одгледувате на едноставен и практичен начин

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.