Цвет Бокаделеао: научете како да го одгледувате овој вид

 Цвет Бокаделеао: научете како да го одгледувате овој вид

Michael Johnson

Со научното име Antirrhinum majus , устата на леонот е популарно позната по својот исечен цвет, кој е широко користен во украсување и внатрешна декорација.

Прочитајте повеќе: Хризантеми: научете како да го одгледувате цветот што го симболизира сонцето

Потекнат од САД, Европа и Северна Африка, овој вид го доби своето име затоа што неговиот изглед наликува на обликот на лав кога ја отвара и затвора устата.

Покрај тоа, снепдрагоните можат да се одгледуваат и во жардинери и во саксии. Затоа денес ќе ви покажеме како да одгледувате снепдрагони и да го направите вашиот декор уште пошармантен. Проверете го тоа!

Како да одгледувате snapdragons

Snapdragon е растение кое добро се прилагодува на топлото време, но претпочита студено време. Сепак, ова е растение на кое му треба многу директна сончева светлина за да се развие. Неговата висина може да достигне околу 70 см, а неговото цветање се случува помеѓу крајот на зимата и крајот на летото.

Садење

За да го извршите садењето, само следете ги чекор по чекор подолу:

  • Прво, изберете саксија со средна големина што има добра дренажа;
  • Поставете слој песок;
  • Потоа додадете органско ѓубриво;
  • Потоа ставете ги семките и притиснете ги за да бидат потопени во ѓубривото;
  • Вода секојдневно со помош на шише со распрскувач внимателно,за да не се накисне почвата.

Светлина

Снепдрагонот е растение на кое му треба многу директна сончева светлина за да се развие. На овој начин ставете ја вазната на сончево место.

Ѓубрење

За вашето растение да цвета здраво и да трае долго потребно е да се додаде органско ѓубриво во почвата за да има доволно хранливи материи за добар развој.

Корење

Што се однесува до резидбата, отстранете ги само цветовите што се мртви. Меѓутоа, кога ќе процвета, можете да го исечете стеблото и да го користите за украсување. Не заборавајте да оставите околу 3 см за да порасне.

Исто така види: Дали го познавате рамбутанот? Погледнете 6 придобивки од ова егзотично овошје!

Совет: Најдобро време за сечење е почетокот на летото.

Употреба

Дали Дали знаете дека цвеќињата на шмекот се јадат? Покрај тоа што е широко користен во декорацијата, неговите цветови се користат и во салати, каде што покрај бојата додаваат и вкус доколку се консумираат сирови.

Исто така види: Неверојатна решителност: Индијанец ја кренал раката над 40 години!

Сега кога знаете повеќе за одгледувањето на ова егзотично растение, како да го спроведете сопствено садење за да уживате во придобивките од овој вид?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.