Запознајте го егзотично обоениот цвет кој се одгледува уште од времето на Ацтеките

 Запознајте го егзотично обоениот цвет кој се одгледува уште од времето на Ацтеките

Michael Johnson

Цветот црна далија е дел од семејството Asteraceae што е исто како маргаритка и сончоглед . Неговиот род има и цветови во розова, црвена и бела боја, често се користат за украсување, но овој е посебен, бидејќи има боја која потсетува на црна, многу ретко се гледа во природата.

Потекнува од Мексико и се смета за официјален цвет на земјата. Професорот на курсот за градинарство во SENAC, Хамилтон Фонсека, објаснува дека листовите од Далија се составени и имаат зелена и виолетова боја.

Иако изгледа црно, не е! Бојата на црната Далија е всушност многу темно вино кое, во зависност од светлината, може да изгледа црно. Цветот со оваа боја носи значења како што се жалост, љубов, тага, благородност и трезвеност.

Исто така види: Страсно овошно дрво кое треба да го наречете свое: научете како да го одгледувате растението

Широко користен од Ацтеките, овој цвет има лековити својства за третман на епилепсија . Покрај тоа, поради дебелината на нејзиното стебло, Ацтеките ги користеле и како цевка за премин на вода.

Историјата на Црната Далија

Црната Далија именува трагична приказна што се случи во Соединетите Држави во 1947 година. Една 23-годишна жена беше убиена и нејзиното тело беше пронајдено во Лос Анџелес.

Инспириран од филмот „ Blue Dahlia “ (1946) , еден репортер, во тоа време, го нарече овој случај кој останува мистерија до ден-денес.

Wandinha

Ликот Ванда Адамс, од новата серија на Нетфликс „Wandinha“, како главна карактеристика го има вкусот за црната боја. Вандиња има мрачен воздух и сите нејзини предмети се со иста боја, па не може да биде поинаку што нејзиниот омилен цвет е црната далија, која има се што сака Вандиња.

Каде да го најдете и како да расте it la

Хамилтон Фонсека исто така вели дека овие цвеќиња природно се наоѓаат на југ во земјата, каде што климата е тропска и суптропска. „ Цветовите на Далија се од типот капитулум, имаат неколку формати и се појавуваат во текот на целата година, очекувано на студ, бидејќи во овој период им е потребна грижа “, вели професорот.

Тие се растенија на полно сонце и во делумна сенка, а можат да пораснат и до 1 m високи “, објаснува професорот, кој вели и дека во декорацијата цветот носи елегантно и шармантно погледнете кон околината. „ Внатре во куќата, оставете го растението само на места каде што директно паѓаат сончевите зраци “, зајакнува Хамилтон.

Во надворешните области, важно е да ги оставите на места со полно сонце. Одгледувањето на ова растение започнува наесен, со подготовка на почвата. Студената сезона помага за засадување на овој цвет на кој во зима му треба многу грижа за да не претрпи изгореници со ниските температури, како што посочи пејзажистот Кристиан Билхар.

Кристиан алармира да се грижи за животни, поради токсично растение. таа исто така ја истакнува важноста од позиционирање нацвета на место каде што може да прими најмалку 8 часа сонце и дава совети за почвата.

За директно одгледување во земја или во саксија, важно е да се формира бунар. избалансирана почва, исцедена, компостирана со подлога и песок. За цветање, додадете органски соединенија, богати со честички, како што е колачот од рицинус. Дополнително, додадете птичји ѓубриво .“

Исто така види: Откријте ги главните видови на костени за рецепти за крајот на годината

Конечно, професорот Хамилтон зајакнува за полевање на далијата помеѓу два и три пати на ден. Прекрасен цвет, нели?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.