Дали знаете кое е најпаметното животно на светот?

 Дали знаете кое е најпаметното животно на светот?

Michael Johnson

Дали мислите дека најпаметното животно може да биде во вашата куќа? Овој одговор може да биде малку изненадувачки. Покрај домашните миленичиња, има и други животни кои демонстрираат интелигенција над она што е нормално за животинското царство.

Видеата од суперинтелигентни миленичиња ги напаѓаат нашите денови на социјалните мрежи. Вистината е дека овие мали животни не ја пропуштаат можноста да бидат исклучително слатки и интелигентни, бесценето е да се види некоја од овие карактеристики насекаде на социјалните мрежи.

Кога станува збор за слаткоста, милениците владеат! Меѓутоа, кога станува збор за интелигенција, резултатот од истражувањето може да биде изненадувачки и не ги вбројува кучињата и мачките за најпаметни во светот.

Првото место за најпаметното животно во светот можеби не било го мислат многу луѓе и најчесто се гледа во хорор приказни: интелигенцијата во животинското царство е врана.

Според Ен Мари Хелменстин, доктор по биомедицински науки на Универзитетот во Тенеси, врана може да има нивната интелигенција во споредба со онаа на 7-годишен човек.

Исто така види: Паѓа мобилен телефон? Проблемот може да дојде од WhatsApp; Погледнете како да решите

За да се измери интелигенцијата во животинското царство, како што раководи научникот, мерењето на интелигенцијата на животното не е лесна задача, бидејќи тие се сметаат за неколку разлики и посебни карактеристики.

Исто така види: Научете како да направите природен темјан со цимет како главна состојка

Ако се надевавте дека одговорот е некој од вашите миленици, или шимпанзо, октопод илислон, знај дека тоа е демонстрација на способностите на секој од нив што може да се види како голема интелигенција, токму затоа научникот тврди дека тоа не е само точка што мора да се набљудува.

Anne Helmenstine објасни дека, за да се користи како стандард, потребно е кај овие животни да се бара нешто што ќе ги натера да разберат дека постојат и дека можат да ги користат вештините на социјален начин, како во решавањето проблеми, така и во емотивниот дел.

Враната се карактеризира како интелигентно животно затоа што тоа се 'рбетните птици кои можат да создадат свои алатки за да живеат во светот, како што е создавање на куки, копја што тие самите се способни да ги создадат .

Истражувањето направено на Универзитетот во Вашингтон покажа дека враните исто така се способни да ги препознаваат човечките карактеристики и да научат да комуницираат на сложени начини со другите врани.

Со фаќање врани, нивно означување и ослободувајќи ги назад во дивината, им покажа на истражувачите дека заробените животни се налутиле на научниците кои учествувале во експериментот. Покрај оние кои беа лути поради тоа што беа означени, оние кои избегнаа фаќање беа исто така вознемирени што научниците успеаја да фатат други врани.

Овој добар одраз на меморијата на врана не е само за она што се случило, туку и за што се случило, може да размислува за тоа што може да се случи во иднина.Кога ја крие сопствената храна, врана гледа наоколу дали ја гледаат.

Ако ја гледаат други животни, врана се преправа дека ја крие храната на таа локација, но всушност ја крие под крилја за да бараат ново скривалиште.

Покрај овие вештини, враните успеваат да се прилагодат и на рутината на луѓето со тоа што меморираат во кои времиња се фрла храната во рестораните и во кои денови се ѓубре се доделува.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.