Дознајте колку чини да се отвори франшиза на Мекдоналдс

 Дознајте колку чини да се отвори франшиза на Мекдоналдс

Michael Johnson

Ако сакате брза храна, попозната како брза храна, веќе сте пробале Мекдоналдс и веројатно ви е омилена. Но, дали некогаш сте се запрашале колку би чинело да се отвори франшиза?

Брендот „Mc“ е еден од најпознатите синџири на ресторани во светот, присутен во 119 земји, со 37 илјади активни објекти досега.

Озлогласено е да се најдат снек барови или мали киосци за сладолед од франшизата во кој било трговски центар што сте спремни да го посетите во Бразил, покрај установите насочени кон возењето.

Постојат приближно 1.539 сопствени претпријатија во Бразил и повеќе од 990 франшизирани единици. Секоја година, 76 нови бизниси се отвораат во земјата, генерирајќи приходи од 4,8 милијарди R$.

Потребен износ за отворање франшиза на Мекдоналдс во Бразил

Потребна е минимална инвестиција од 1,6 милиони R$, која може да достигне 2,5 милиони R$, сè ќе зависи од големината на објектот што треба да се изгради.

Исто така види: Запознајте го ексцентричниот росадесарон

Дознајте го приближна добивка од франшизата

Исто така види: Домашно ѓубриво за вашиот меч Сао Хорхе да расте силен и здрав

Постои такса за франшиза што треба да се плати во износ од 150 илјади реали R$, плус вредноста од 5% од бруто приходот на претпријатието и 4,3% од сумата добиена како такса за рекламирање.

Според просечно направената, таа е еквивалентна на 560 илјади R$, со добивка близу 10% месечно. Но, ако размислувате да отворите франшиза, знајте дека очекувањата наповратот на инвестицијата е до 60 месеци, приближно 5 години.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.