Хадад кажува вести за FIES и ги возбудува студентите; проверете

 Хадад кажува вести за FIES и ги возбудува студентите; проверете

Michael Johnson

Фондот за финансирање на студентите l (FIES) веќе им помогна на илјадници студенти да обезбедат место во високото образование. Програмата му припаѓа на Министерството за образование и има за цел да го олесни финансирањето на приватните универзитети во земјата.

Откако со години беше министер за образование, Фернандо Хадад , актуелен министер за финансии, продолжува да размислува за проекти за подобрување во овој аспект. Неодамна најави новина за ФИЕС. Вестите се добри за студентите и ветуваат дека ќе го олеснат овој модел на плаќање.

Оние кои размислуваат да аплицираат за стипендија за FIES, почнувајќи од оваа година, ќе имаат повеќе шанси, како што објави Хадад на последниот ден 30. поголема инвестиција во програмата. Според него, за овој трансфер ќе бидат доделени уште 500 милиони R$, од кои би требало да имаат корист илјадници студенти.

Огласот се одржа за време на настанот на Федерацијата на индустрии на државата Сао Паоло (Fiesp) . Дополнително, во последната недела беше објавен и огласот за запишување на програмата!

Задолжително сте запознаени со роковите, кои се од 7-ми до 10-ти март и за гарантирање влез во програмата, може да се користи оценката од Националниот испит за гимназија (ENEM).

Друго јавно известување објавено од ОИК беше програмата Универзитет за сите (Пруни), која им гарантира на студентите стипендии од 50% или 100 % од вредноста на приватното Високо образование. Ова се заснова насемејни приходи на студенти, кои мора да се запишат на програмата помеѓу 28 февруари и 3 март.

Исто така види: Нејмар се соочува со критики за сумата за издршка на децата

Хадад на настанот Fiesp

Друга новина што ја најави министерот на настанот беше создавањето на Pix Кредит, кој е нов начин на плаќање. Без многу детали, модалитетот мора да го користи кредитниот лимит на клиентот, за да може веднаш да ја префрли сумата.

Проектот мора да биде испратен до Граѓанската куќа до март и мора да биде објавен во јавноста подоцна оваа година. година. Запомнувајќи дека мора да помине низ Националниот конгрес, пред да стапи на сила.

Хадад исто така изјави дека еден од неговите приоритети е да гласа за даночната реформа, но сè уште нема очекувања, бидејќи за одлуката се потребни гласови на Националниот конгрес, кој сè уште не се манифестира.

Исто така види: МегаСена 2402; погледнете го резултатот од оваа сабота, 21/08; наградата е 41 милион BRL

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.