Милионерското богатство што го остави Пеле ќе биде поделено на повеќе од пет лица

 Милионерското богатство што го остави Пеле ќе биде поделено на повеќе од пет лица

Michael Johnson

Смртта на Едсон Арантес до Насименто, Пеле, беше потврдена минатиот четврток, 29 декември. На 82-годишна возраст, кралот на бразилскиот фудбал се збогуваше со семејството во болницата Израелита Алберт Ајнштајн, во Сао Паоло, поради метастази предизвикани од рак на дебелото црево.

Покрај лекувањето на ракот, Пеле разви и респираторен инфекција, која исто така се лекуваше. Тој беше хоспитализиран од 29 ноември со дијагноза на палијативен третман за да се обиде да го заобиколи ригидниот напредок на болестите.

Болтенот на болницата објави дека смртта на поранешниот играч настапила во 15:17 часот, како последица на повеќекратен банкрот на органи.

Пеле буквално живеел живот на крал. Почитуван каде и да одеше, најголемите фудбалски ѕвезди му се восхитуваа на играчот како да е редок и скапоцен камен.

Ниту еден друг играч на светот, жив или мртов, не го направи она што го направи бразилскиот играч. Достоен за животот на гениј, тој остави милионерско наследство за семејството.

Наследството и наследниците на Пеле

Според Форбс, во 2014 година, имотот на поранешниот играч бил проценет на 15 милиони американски долари . Во текот на годините што следеа, се верува дека оваа вредност може да биде значително повисока.

Исто така види: Дознајте зошто вашиот долг може да исчезне од Сераса без да се исплати

Законот вели дека наследството мора да се пренесе на брачниот другар и децата. Доколку не сте во брак и немате деца, целиот имот се пренесува на родителите на починатиот, штоОва не е случај со Пеле.

Сè на сè, тие имаат седум деца: Кели, Едињо, Џенифер, Џошуа, Селест, Сандра и Флавија. Покрај нивните деца, тој беше во брак и со Марсија Аоки од 2016 година.

Сандра беше една од личностите кои неодамна беа во центарот на вниманието, бидејќи моментот кога ќерката на кралот се водеше правна битка за да биде признаена дури со ДНК тест позитивен во 1991 година. Сандра почина во 2006 година, откако исто така беше погодена од рак.

Сега, живите деца и сопругата на Пеле ќе имаат право на сумата. Во случајот на Сандра, која исто така би имала право доколку е жива, сумата ќе биде префрлена на децата, внуците на Пеле, како што е наведено во законот.

Исто така види: Протече следниот BMW X2 кој личи на Fiat Fastback: Кој кого копираше?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.