Научете да го исечете портокаловото дрво и да го зголемите производството

 Научете да го исечете портокаловото дрво и да го зголемите производството

Michael Johnson

цитрусните плодови имаат големи количини на витамин Ц. Портокалот и лимонот се исто така добри извори на лимонска киселина, магнезиум, пектин и флавоноиди, што резултира во придобивките за нашето здравје и имунолошки систем.

Исто така види: Откријте непромислени техники за брзо зреење на манго и уживајте во нивниот сладок вкус!

Ако ова е вашиот случај и ако сакате да го подобрите производството на вашите дрвја, обрнете внимание на ова прашање! Денес ќе ве научиме како кастрењето може да помогне да се зголеми производството за време на сезоната на берба на овие агруми. Тоа е брзо и едноставно! Проверете го.

Видете исто така: Научете како да го составите соодветниот сад за садење

Чекор по чекор

Вие треба да се избере вистинското време за кастрење на цитрусни дрвја. Има две најдобри времиња. Во студените региони, препорачливо е да се реже во средината на пролетта. Сега, ако регионот е потопол, резидбата треба да се прави во текот на зимата или раната пролет.

Важно е интервалот помеѓу резидбата да се случи во период од 12 месеци. Затоа, внимавајте и означете во календарот кога е извршен процесот, за да го испланирате следниот.

Во моментот на сечењето, наведете го бројот на гранките на дрвото и изберете количина што се однесува до 20% од нив за да се отстранат. И одлучете се за оние без портокали или лимони. Освен тоа, постои можност за пад на производството на овошје.

Исто така види: Pix мршојадец: дознајте сè за новата измама и видете како да се заштитите!

Означете ги гранките што ќе се отстранат, како што се долгите иво форма на буквата У. Исто така, отстранете ги оние што растат кон земјата и оние што се постари или отечени поради оси и други инсекти.

Можно е да се отстранат и потпорните гранки и оние што растат во основата. на дрвото, но секогаш со почитување на утврдениот процент.

  • Користете ја потребната опрема за кастрење, како што се заштитни очила и ракавици.
  • Секогаш правете ги исечоците дијагонално, почнувајќи од U -обликувани гранки и оние свртени кон земјата.
  • На крајот, отстранете ги гранките кои се заболени и со оси, исто така не дијагонално.
  • На овој начин вашето дрво ќе произведе многу повеќе!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.