Научете како да засадите трева од кикирики и каква грижа е потребна за видот

 Научете како да засадите трева од кикирики и каква грижа е потребна за видот

Michael Johnson

Тревата од кикирики, научно позната како Arachis Repens , е вид од фамилијата Fabaceae, роден во Бразил. Исто така познат како притаен кикиритки, фуражни кикиритки или мали кикиритки, тој е широко користен во сточна храна.

Исто така види: Избегнувајте пожар: Не приклучувајте ги овие апарати во млаз за струја

Има неколку предности при изборот на трева од кикирики: не бара редовно кастрење, одлична е за борба против ерозијата, помага да се одржи безбедна почва, особено на падини и благодарение на нејзините жолти цветови, помага да се создаде убава градина.

Исто така види: Запознајте ја приказната за Салим Матар, ко-основачот на ланецот Локализа

Неговите корени се способни да го фиксираат азот од почвата, дури и во сиромашните почви со малку хранливи материи. Затоа, широко се користи во зеленото ѓубриво, техника за одгледување треви за производство на азот во почвата и корист од секаков вид производство, без разлика дали е на фарма или во двор.

Затоа денес ќе ве научиме зошто и како да одгледувате трева од кикирики на вистински начин. Проверете!

Зошто да одгледувате трева од кикирики?

Повеќе од украсување на вашата градина со мали жолти цветови, тревата од кикирики е многу барана сточна храна. Тоа е затоа што оваа сточна храна има неколку предности. Покрај тоа што заштедува време, бидејќи нема потреба од периодично кроење како другите видови трева, тој е одличен за борба против ерозијата и „држење“ на почвата, особено на копно со многу падини.

Покрај тоа, овој вид има многу брз раст. За околу три месецивеќе ќе ја имате вашата прекрасна и обложена градина.

Неопходна грижа за добро садење

Прво, треба да изберете соодветно место за садење, бидејќи тревата од кикирики е многу чувствителна и не поднесува мраз и газење.

Почва

Треба да биде богата со органска материја и збогатена пред садењето. Не заборавајте за одводнување на почвата, важно е да не задржува вода.

Садење со семе

Тајната е да се натераат семето да 'ртат. За да го направите ова, направете распоредени дупки (околу 10 см помеѓу секоја дупка) и ставете три семиња во секој простор. Исто така, наводнувајте често.

Садење со расад

Овој начин на садење е лесен за садење и побрзо се шири. Ископајте дупки оддалечени 10 см и ставете по еден расад на секој простор. Вода редовно.

Совети за садење

Овој вид претпочита целосно сонце, но толерира делумна сенка. Бидејќи е многу нежен, важно е да се внимава при газењето. Покрај тоа, за да се подобри изгледот на тревата, се препорачува редовно кроење, средување на рабовите на креветот.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.