Овој не те погодува! Откријте го patadekanguru, егзотично и различно растение

 Овој не те погодува! Откријте го patadekanguru, егзотично и различно растение

Michael Johnson

Anigozanthos flavidus , познато како кенгурска шепа, е растение родено во Австралија кое има цвеќиња во облик на канџи во живописни нијанси на жолта, црвена и портокалова, со долго цветно стебло кое се истакнува над тврдото зелени листови.

Ова повеќегодишно растение е погодно за топла и сува клима и може да се одгледува во саксии или градини. Цветањето се случува во пролет и лето, а шепата на кенгур е одличен избор за оние кои сакаат да додадат егзотично и живописно растение во нивната околина.

Цветовите на видот се исправени кладилници кои достигнуваат висина до 3 метри и секое растение дава околу десет цветни стебла со вкупно приближно 350 цветови. Цветовите имаат кадифени влакна, кои му даваат изглед на познатата кенгурска шепа, но можат да бидат иритирачки кога се во контакт со кожата или мукозните мембрани.

Боите може да варираат помеѓу живи или пастелни тонови на жолта, портокалова, црвена, зелена, кафеава, розова и виолетова, а има и неколку сорти со различни карактеристики на големината и бојата. Опрашувањето го вршат птици како што се колибри и камбацики.

Исто така види: Каскадна убавина: Научете како да го одгледувате невестинскиот превез, деликатно и бујно растение, во вашиот дом

Но, на крајот на краиштата, дали знаете како да одгледувате кенгурски шепи и како да ги користите? Размислувајќи за тоа, денес ќе ви претставиме вредни совети за одгледување на овој вид на правилен начин и неговата употреба. Проверете!

Репродукција: Freepik

Погледнете какокултивирајте правилно

Почва и ѓубрење

Шепите од кенгур може да се одгледуваат во песочна, кирпичка или дури и глинеста почва, сè додека може да се одводи и целосно да се изложи сонце или делумна сенка. Таа е непобарувачка во однос на плодноста, но треба да се избегнува користење ѓубрива богати со фосфати и да се одлучат ѓубрива со бавно ослободување.

Цветање и кроење

За време на цветањето важно е да се одржува постојана влажност, но во зима таа може да се намали. Кенгурската шепа е подложна на болести како црна дамка и полжави, а во случај на инфекција се препорачува драстично кастрење за отстранување на сите заболени лисја.

Клима и жетва

Растението не поднесува интензивен студ или долг мраз. Може да се множи со семиња или со делење на грутки, а семето мора да се бере наесен и може да претставува мирување, кое може да се прекине со термички шок.

За ртење потребно е да се сее во песочна подлога што се одржува влажна и да се чека од 15 до 40 дена.

Употреба

Кенгурската шепа е високо ценета во уредувањето на пејзажите поради неговата разновидност, долгото време на цветање и егзотичниот изглед. Неговите високи соцвети можат да послужат како позадина за други пониски видови во комплементарни или аналогни бои.

Може да се користи за создавање цврсти тела, граници или комбинации содруги растенија, а погоден е и за саксии и жардинери на дворови, балкони и тераси.

Исто така види: Бил Гејтс: знајте ја историјата на креаторот на Мајкрософт

Нејзините издржливи цветови често се користат како режано цвеќе во цветни аранжмани и букети, а растението се користи и во козметичката индустрија поради неговите регенеративни својства на кожата.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.