Пајак што личи на паун? Запознајте го овој егзотичен вид на пајаковидни животни

 Пајак што личи на паун? Запознајте го овој егзотичен вид на пајаковидни животни

Michael Johnson

Името паун пајак не е непретенциозна асоцијација или без очигледни причини. Напротив, бујните бои на овој вид на арахниди го привлекуваат вниманието на секоја нова регистрирана слика.

Во светот, денес, постојат најмалку 90 видови паунови пајаци ( Maratus speciosus ) каталогизиран . Доволно е да се види примерок од видот за веднаш да се разбере причината за оваа номенклатура.

Тие биле наречени „паун“ поради нивната убавина и начинот на кој се претставени разновидните бои во одредени делови на телото, сеќавајќи се на карактеристиките на птицата.

Меѓу мажјаците и женките, само возрасните мажјаци добиваат боја. Младите примероци и возрасните женки на Maratus speciosus имаат само кафеава боја.

Како се формираат боите?

Боите се формираат од микроскопски скали или модифицирани влакна. И покрај нивната мала големина (околу 4 милиметри), пајаците на паун создаваат многу љубопитност.

Комбинации на тиркизна со црвена и портокалова; сина со зелени и земјени тонови; и виолетова со жолта и сива се некои од боите кои веќе се регистрирани кај овој тип на видови.

Извор: paacockspider 9>
Извор: пајак пајак

Карактеристики

Милиметриската должина на крајот го олеснува дејството на предаторите, обично инсекти месојади, но паун пајацитие имаат способност за скокање до 40 пати поголема од нивната висина, што им помага да избегаат.

Исто така види: Дали го познавате рамбутанот? Погледнете 6 придобивки од ова егзотично овошје!

За разлика од другите пајаци кои плетат мрежи и чекаат да пристигне плен, тие се активни ловци, како што обично фаќајте мали инсекти, штурци, па дури и други видови на пајаци за јадење.

Очекуваниот животен век на паун пајакот е само околу една година. Меѓутоа, поголемиот дел од овој период тие се во фаза на раст и ги достигнуваат последните месеци од животот со капацитет за репродукција.

Каде живеат?

За да ги најдете, не е толку лесно. Тие живеат на другата страна на светот, во Австралија, поконкретно во јужниот дел на земјата.

Можен сличен вид е откриен во Кина ( Maratus furvus ), но тоа сè уште е во фаза на развој. студија за да се потврди дали е или не е паун пајак.

Во Австралија, тие живеат на различни места, како што се крајбрежните области, планинските врвови, песочните дини, саваните и шумските подови од еукалиптус .... Како се случува парењето?

Исто така види: 4 начини да ги читате пораките на WhatsApp без никој да знае

Пајаците на паун имаат тенденција да бидат осамени во однесувањето. Заедно се гледаат само за време на сезоната на парење.

Во плодниот период, мажјаците ловат заженките, привлечени од феромонските траги што ги оставаат. Откако ќе ги пронајдат, започнува процес на освојување додека не се расчисти патот за размножување.

Мажјаците со своите блескави бои ги креваат нозете, го покажуваат стомачето и разновидните бои, во еден вид на заведувачки танц до женката ја носи одлуката.

По парењето, тие ги кријат јајцата во вид на вреќа на земја и остануваат со децата додека не бидат подготвени да се хранат.<1

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.