Pix мршојадец: дознајте сè за новата измама и видете како да се заштитите!

 Pix мршојадец: дознајте сè за новата измама и видете како да се заштитите!

Michael Johnson

Дали некогаш сте слушнале за Pix's Vulture? Ова е името на Пуч кој се шири преку интернет и ветува дека ќе ви ги умножи парите за неколку минути. Но, бидете внимателни: сето тоа е лага! Продолжете со читање за да ги разберете сите детали на темата.

Pix мршојадец: што е тоа?

Шемата функционира вака: измамниците користат социјални мрежи како Twitter, Instagram и TikTok за да промовираат примамлива понуда.

Според рекламите, само треба да испратите сума пари преку Pix на непознат клуч и да добиете до 10 пати поголема сума назад. На пример, ако испратите 100 R$, тие велат дека ќе вратат 1.000 R$.

Исто така види: Дали ја имате оваа вистинска паричка во вашиот џеб? Може да вреди до 8 ИЛЈАДИ РЕАЛИ; Проверете!

За да привлечат жртви, тие користат слики од мршојадец покрај маса со вредностите на наводните инвестиции и нивните приноси.

Измамниците покажуваат и видеа и слики од екранот на луѓе кои наводно учествувале во шемата и се збогатиле. Но, сето ова е лажно!

Всушност, штом ќе го направите трансферот, парите никогаш не ви се враќаат. Измамниците го задржуваат и го блокираат неговиот контакт.

Овие луѓе користат лажни или украдени сметки за да ги добијат парите и да го отежнат следењето. Вие сте во загуба и сè уште ризикувате да ги откриете вашите лични и банкарски податоци.

Како да се заштитите

Овој тип на измама се нарекува социјален инженеринг, бидејќи користи предност од манипулациипсихологијата на луѓето да ги искористат предностите.

Криминалците создаваат чувство на итност и неодолив предлог да ги натераат корисниците на Интернет да веруваат во лагата и да не размислуваат премногу пред да дејствуваат, да ја купат примамливата идеја и да испратат пари.

Исто така види: Лажни: објавите тврдат дека Бил Гејтс ја купил КокаКола за да вметне mRNA во пијалокот

Затоа, тоа е важно е да бидете свесни и да не паднете во оваа замка. Запомнете: не постои такво нешто како лесни пари на интернет. Ако нешто звучи премногу добро за да биде вистина, бидете сомнителни.

Внимавајте на чудесните понуди и не испраќајте пари на странци. Заштитете ги вашите податоци и вашата банкарска сметка. И ако добиете какви било пораки или објави за Pix Urubu, пријавете го и известете ги пријателите и семејството.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.