Запознајте ја приказната за Џеф Безос: креаторот на Амазон и еден од најбогатите луѓе во светот

 Запознајте ја приказната за Џеф Безос: креаторот на Амазон и еден од најбогатите луѓе во светот

Michael Johnson

Сигурно сте купувале на Амазон или сте користеле некоја од неговите услуги, особено ако сте биле во САД. Со овие акции придонесовте и комунициравте со една од најголемите технолошки мрежи во светот и за историјата на Џеф Безос.

Тој е бизнисмен милијардер кој 4 години по ред беше прогласен за најбогат човек на светот. Почнувајќи од 2021 година, Безос е еден од најбогатите луѓе во светот, на второто место.

Но, каква е приказната за овој голем претприемач? Како започна вашиот живот додека кариерата не ви застана на таков начин?

За да одговорите на овие прашања, овој напис дава општи информации, карактеристики и пресвртници во животот на Џеф Безос.

Затоа, доколку сте заинтересирани да дознаете малку повеќе за сопственикот на Amazon, не губете време! Проверете ја траекторијата на Џеф Безос сега!

Раната приказна за Џеф Безос

Џефри Престон Безос е електроинженер и компјутерски научник по обука. Дипломирал на Универзитетот Принстон во 1986 година со извонредни оценки и бил претседател на одборот на директори на универзитетот.

Покрај истакнатото искуство во обуката, добил и покани за работа од големи компании. Така, од тоа време, Безос веќе ги претстави своите диференцијали.

Бизнисменот е Американец од Албакерки, Ново Мексико,роден на 12 јануари 1964 година. Биолошки е син на Џеклин и Тед Јоргенсен. Сепак, неговиот татко го напуштил на многу млада возраст со неговата мајка. Затоа, Безос не чува спомени од својот биолошки татко.

Меѓутоа, мајката на тогашниот милијардер повторно се омажила за Мигел Безос, на кого Џеф му го припишувал чинот татко. Со тоа, Мигел му го пренел сопственото презиме на Џефри, со што „Безос“ во иднина ќе биде светски признат.

Дури во 2012 година Тед Јоргенсен сфатил дека неговиот син е основач на Амазон. И покрај тоа, тие никогаш не се вратија заедно и Тед почина пред неколку години.

За време на младоста на Безос, Мигел, познат како Мајк, бил преместен во Тексас земајќи го целото семејство со себе. Со ова Џеф Безос се зближил со своите баба и дедо кои живееле во селата Котула.

Меѓутоа, за кратко време повторно се појави потреба од промена на живеалиштето. Овој пат, семејството се преселило во поголем дел од Мајами, Флорида, каде Безос го поминал остатокот од тинејџерските години.

Во овој град, тој започна да студира наука, во програма на Универзитетот во Флорида која беше еквивалентна на средно училиште. На крајот на оваа обука, Безос беше валидктор на класот, демонстрирајќи ги своите први појавувања и комуникациски искуства.

Исто така види: Списание Луиза повластен златна картичка; Знајте ги придобивките

Потоа влезе во Универзитетот Принстон со поглед кон инженерството, како инеговиот татко Мајк.

Професионалната кариера на Џеф Безос

Во Мајами, за време на студиите, Џеф Безос дури работел во Mc Donalds. Сепак, како што беше споменато, не му требаше многу време за да се истакне на универзитетот и да го привлече вниманието на неколку компании.

Затоа, и покрај тоа што беше поканет од Интел, Безос ја избра Фител, меѓународна трговска телекомуникациска компанија.

Во истиот стартап, Безос помина неколку години и се издигна во компанијата додека не одлучи да ја смени компанијата. Така, Џеф Безос мигрирал на Вол Стрит каде ја започнал својата кариера во Bankers Trust.

Во Bankers Trust, банкарска организација во тоа време, тој работеше 2 години, до 1990 година. После тоа, Безос отиде да работи во мултинационалната D.E. Шо & засилувач; Ко, каде што го имаше својот голем подем.

Во оваа компанија за управување со инвестиции, неговото знаење и карактеристики го издвојуваат. Така, во 1994 година, на само 30 години, Џеф Безос стана потпретседател на компанијата.

Создавањето на Amazon

Џеф Безос отсекогаш се истакнувал по својот визионерски изглед. Ова беше дури и клучниот аспект за него да го создаде Amazon и да ја види можноста за успех во него.

Така, за време на работа во компанијата каде што беше потпретседател, Безос обрна внимание на експоненцијалниот раст на интернетот. Ова беше почетна точка за идејата која ќе стане аод најбогатите луѓе во светот денес.

Така, тој направи храбар чекор и се откажа од компанијата за да започне сопствен бизнис. Во тоа време, тој веќе се ожени со својата прва сопруга Мекензи Скот. Така, тој отпатува со неа во Сиетл за да го започне нивниот иден имот во нивната гаража.

Така, во 1995 година, и користејќи го предвидувањето за раст на интернетот, Безос го основа Amazon. Првично, тој ја промовираше продажбата на книги преку навигациската мрежа и името, реално, беше Кадабра.

За ова сè уште беше потребна инвестиција од многу луѓе, вклучително и неговите родители кои исплатија 245 илјади долари во тоа време.

Оваа поддршка беше фундаментална, бидејќи вкупно Безос доби милион за да ја реализира својата идеја. Бидејќи, колку и да функционираше, оваа идеја имаше околу 70% шанси да не заврши како што тој планираше.

Како што минуваше времето и Безос стана критички настроен кон името, тој повторно го смени доменот на страницата. Овој пат, тој размислуваше да користи „relentless.com“, кој и покрај тоа што сè уште беше домен што му припаѓа на Безос, не траеше долго.

Конечно, Безос го најде името „Амазон“ во речник, што се однесува на реката Амазон. Името го поврза со нешто поинакво и егзотично и мислеше дека така треба да биде страницата.

На крајот на краиштата, како решителен бизнисмен, тој знаеше дека неговиот бренд треба да го помине неговиотдиференцијал.

Успехот на компанијата

Подемот на компанијата беше изненадувачки и, во 1997 година, Безос ја изврши првичната јавна понуда на страницата. Така, секоја акција на Амазон беше вредна 18 долари.

Понатаму, ситуацијата изгледаше ветувачка. Безос имаше околу 600 вработени и над 1,5 милиони клиенти. И, како тоа да не беше доволно, сепак имаше 125 милиони долари во кеш... Тоа беше почеток на големиот успех!

Една година подоцна, во 1998 година, тој ја прошири продажбата и на ЦД-а и филмови. И во 1999 година, Безос ја расчисти страницата за да продава која било категорија на производи.

Со успехот на онлајн продажбата, бизнисменот знаеше дека може да направи повеќе. Така, во 2002 година, користејќи го своето знаење во областа на компјутерите и технологијата, тој ги имплементираше веб-услугите на Amazon (AWS). Ова беше институција за податоци и статистика за други интернет страници.

Овој чин беше доволен да ја оспори услугата на Пентагон со Мајкрософт и да им служи на компании како НАСА и Нетфликс. Овие и други договори гарантираа милијарди за само една година на компанијата.

Годините што следеа забележаа раст на компанијата, кој не запре со иновации. Во 2007 година, Амазон направи револуција со лансирањето на Kindle, дигиталниот читач на книги.

Во моментов, компанијата веќе има своја видео платформа, Amazon Prime Video и други производи. Помеѓу нивсе различните верзии на Kindle и од неодамна виртуелниот асистент присутни во Echo Dot.

Исто така, за време на растот на компанијата, Безос се здоби со многу други институции, стриминг мрежи итн. На овој начин Amazon стана една од најголемите компании на денешницата, присутна во повеќе земји.

Подарокот на Џеф Безос

И по 27 години во раководството на компанијата, Џеф Безос ќе го напушти претседателството на Амазон во јули оваа година. И, иако тој сè уште останува во одборот на директори на компанијата, оваа одлука вклучува желба да се остварат други соништа.

Исто така види: Помеѓу лоша среќа и просперитет, што значи да сонуваш за пари?

Според рангирањето на милијардери за 2021 година на агенцијата Блумберг, Безос акумулира околу 188 милијарди долари. Ова богатство ќе го искористи и во неговиот сон со компанијата Blue Origin, која ја создаде во 2000 година. Ова е компанија за истражување на вселената, долгогодишна фасцинација за претприемачот.

Покрај овој потфат, на 57-годишна возраст, Безос исто така ќе продолжи да се посветува на филантропијата како и обично. Зашто, само во 2020 година, тој донираше околу 10 милијарди реали, со што стана најголемиот филантроп на годината.

Покрај тоа, Безос се разведе од Мекензи, со која имаше 4 деца, во 2019 година. Сепак, милијардерот моментално излегува со Лаура Санчез, со која ги дели деновите.

Цитати од Џеф Безос

Како роден визионер, Џефри Безос бил одговорен и за многуинспиративни говори. Проверете некои од цитатите на основачот на Амазон подолу:

„Да се ​​жалите не е добра стратегија. Мораме да се однесуваме со светот таков каков што е, а не како што би сакале да биде“.

„Вашата маржа е моја можност“.

„Ако сè што правите треба да се исплати во рок од три години, тогаш ќе треба да се натпреварувате со многу луѓе. Но, ако сте спремни да инвестирате во период од седум години, се натпреварувате со мал дел од тие луѓе, бидејќи многу малку компании се подготвени да го направат тоа“.

„Ако одлучите дека ќе ги правите само работите што ќе ви помогнат, ќе дозволите многу можности да ви поминат. Компаниите ретко се критикувани за работите што ги направиле, а не успеале. Но, тие често се критикувани за работите што не успеале да ги направат“.

Во Капиталист можете да ги најдете овие, како и други профили на национални и меѓународни мега инвеститори кои ги изградиле своите кариери и имаат инспиративни и успешни приказни. Значи, ако ви се допадна овој напис и сакате да следите повеќе примери како Џеф Безос, прочитајте ги специјалните профили што Капиталист ги подготви за вас.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.