Запознајте ја црвената драцена и како да го одгледувате овој егзотичен вид

 Запознајте ја црвената драцена и како да го одгледувате овој егзотичен вид

Michael Johnson

Со научното име Cordyline terminalis , црвеното змеј дрво , како што генерално се нарекува, е вид на грмушка што широко се користи во уредувањето, бидејќи е украсно и се издвојува меѓу зелена од другите вегетации. Тоа е егзотично растение, многу отпорно и лесно за нега.

Црвеното змеј дрво има многу симбологија , бидејќи неговото име доаѓа од старогрчки и значи „женски змеј“. Покрај тоа, растението произведува црвена течност, наречена „змејска крв“, која се користела како мастило многу години.

Исто така види: Мешање НОРМАЛЕН бензин со АДИТИВИ: дали е безбедно или е замка?

Неговите големи и впечатливи лисја, кои варираат помеѓу розова и виолетова, имаат интересна способност да се подобрат квалитет на воздухот. Затоа, овој вид вреди да се одгледува дома.

Репродукција: Freepik

Како да се одгледува црвена драцена

Садење

Постојат два многу едноставни методи за засадување драцена. Првиот метод едноставно се состои од залепување на гранка во плодна подлога и секојдневно наводнување додека растението не се формира.

Вториот метод е најбезбеден. Наместо да ја ставите гранката во земја, оставете ја во чаша вода додека не се формираат корените. Потоа, само наполнете вазна со земја за растенија, малку песок и растение.

Исто така види: Како да се консултирате и да го зголемите лимитот на картичката C6 Bank?

Локација

Сè додека местото е добро осветлено и проветрено, црвената драцена добро се развива во затворен простор. За да го направите ова, само некаблиску до прозорец, без разлика дали е во спалната, дневната или кујната.

Сепак, не се препорачува растението да се остава на места проветрени со клима уред, бидејќи тоа го попречува развојот на дрвото црвено змеј.

<​​9> Ваза

Изборот на идеалната вазна зависи од тоа што сакате. Ако сакате вашето црвено змеј дрво да биде со големина на аранжман, идеално е да користите средна вазна.

Ако сакате да надмине 1 метар во висина, се препорачува да користите контејнери поголеми од 50 cm длабочина.

Покрај тоа, без разлика на материјалот на вазна, кој може да биде пластика, цемент или влакна, таа мора да има околу 6 дупки за добро одводнување на водата.

Се препорачува наводнување да се прави два до три пати неделно, без претерување со количината на вода, бидејќи се работи за влажни средини.

Сега кога видовте како е едноставна за одгледување црвена драцена дома, како да започнете со садење?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.