Еурека! Откријте ја тајната на iCloud за наоѓање изгубени iPhone-и

 Еурека! Откријте ја тајната на iCloud за наоѓање изгубени iPhone-и

Michael Johnson

Ако сте изгубиле, украле или едноставно не можете да го пронајдете вашиот iPhone затоа што е исклучен, знајте дека следењето и откривањето на точната локација на уредот е можна задача со помош на iCloud . Она што ќе го прикажеме овде може да помогне да се минимизира вашиот очај во вакви моменти.

Apple iOS има услуга за локација која ви овозможува да пронајдете изгубен iPhone. Овој ресурс е развиен токму за да се избегнат можните проблеми, со тоа што може да се одреди точната точка каде се наоѓа мобилниот телефон или каде е последен пат виден.

Покрај тоа, овозможува да се овозможи „Изгубен режим“. кој автоматски прикажува порака со контактот на сопственикот на уредот на заклучениот екран на паметниот телефон. Подолу, погледнете како тоа е можно.

Како да го следам мојот iPhone? Дознајте во 6 чекори

Чекор 1: Одете на веб-страницата iCloud од вашиот компјутер, најавете се на вашата регистрирана сметка, завршете ги потребните безбедносни чекори и кликнете на „Барај“. Сајтот работи и на мобилни уреди, како што се мобилни телефони и таблети, но корисничкото искуство може да биде полошо, па затоа се препорачува да користите компјутер или тетратка за да пристапите до неа.

Чекор 2: Ако имате повеќе од еден уред регистриран на вашата сметка на Apple, одете во опцијата „Сите уреди“ и изберете го уредот што сакате да го лоцирате.

Чекор 3: Ако iPhone те сакашпребарувањето е поврзано на интернет, неговата точна локација ќе се прикаже на мапата. Во опциите на десната страна на екранот, можете да репродуцирате звук на уредот, да овозможите „Изгубен режим“ или да го избришете уредот.

Чекор 4: За да го активирате „Изгубениот режим“ и пронајдете го уредот (iPhone или iPad), треба да внесете валиден број за контакт преку кој ќе може да се дојде до вас и кликнете на „Следно“.

Чекор 5: Во следниот чекор, ќе треба да ја напишете пораката што ќе се прикаже на заклучениот екран на iPhone . Откако ќе завршите, кликнете на „OK“. Покрај текстот на пораката, на екранот на уредот ќе се појави и бројот за контакт избран во претходниот чекор. Со тоа, доколку некој го најде, ќе може да го врати.

Исто така види: Неверојатните пустински животни што треба да ги знаете

Чекор 6: Ако вашиот мобилен телефон е исклучен, iCloud ќе ја прикаже последната снимена локација на мапата. Во овој случај, можете да ја изберете опцијата „Извести ме кога ќе се најде“ за да добивате е-пошта со ажурираната локација кога iPhone е поврзан на интернет.

Исто така види: Како да се засади и да се грижи за синиот грашок од пеперутка?

Дури и со исклучен уред, исто така е можно да се вклучете го „Изгубениот режим“, пуштете звук или избришете го уредот. Сепак, овие опции ќе се применат само ако паметниот телефон е поврзан на интернет во одреден момент.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.