Крајна игра: Исклучувањето на една од најголемите торент сајтови сигнализира крај на пиратеријата?

 Крајна игра: Исклучувањето на една од најголемите торент сајтови сигнализира крај на пиратеријата?

Michael Johnson

На тага на илјадници интернет корисници, познатиот сајт RARBG — еден од најголемите во светот кога станува збор за torrent — беше деактивиран и заврши со своите активности.

RARBG беше страница која обезбедуваше линкови за преземање медиумски датотеки споделени од корисниците на peer-to-peer мрежа наречена BitTorrent.

Исто така види: Дали вашите стапала и раце се секогаш ладни? дознајте зошто

Сајтот беше познат по тоа што прави висококвалитетни содржини до-до- достапен датум, вклучувајќи изданија на филмови и популарни серии.

Но, дали падот на платформата е резултат на вечната борба против пиратеријата? Веб-страницата беше цел на неколку истраги од властите на оваа тема, но, зачудувачки, причината за нејзиниот крај беше друга.

RARBG беше деактивиран од самите администратори

При влегувањето на познатата страница , кој беше меѓу омилените на многу луѓе 16 години, можно е да се најде своевидно отворено писмо оставено како предупредување од одговорните за страницата.

Според пораката, неколку фактори ги навеле администраторите да се затвори страницата после толку долго отпор на интернет.

Една од главните беше пандемијата предизвикана од Ковид-19 која, според нив, директно влијаела на тимот, предизвикувајќи загуби и последици кои ги спречуваат некои вработени од продолжување со работа.

Покрај тоа, најголемиот проблем пријавен е финансиското прашање. Покрај економските тешкотии, исто така последица на периодот на пандемијата, наВојната во Украина исто така одигра улога во донесената одлука.

Инфлацијата ги прави нашите дневни трошоци неподносливи. Затоа, повеќе не можеме да управуваме со овој сајт без огромни трошоци кои веќе не можеме да ги покриеме од сопствен џеб “, се објаснува во еден од деловите од писмото оставени до обожавателите на страницата.

Во известувањето се споменува и дека дел од тимот не може да продолжи да работи на работа бидејќи води војна: „ […] некои ја водат војната и во Европа — НА ДВЕТЕ СТРАНИ“ , објаснува раководството. тим.

Исто така види: Шарени букви на WhatsApp: Научете чекор по чекор како да ги приспособувате вашите пораки

Тие ја сумираат ситуацијата со следнава реченица: „ Последните 2 години беа многу тешки за нас “. Тимот, исто така, се извинува за падот на платформата и жали за сите проблеми со кои мораа да се соочат во последно време.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.