Новото ажурирање на оперативниот систем iOS им овозможува на корисниците на iPhone да користат „чиста“ 5G

 Новото ажурирање на оперативниот систем iOS им овозможува на корисниците на iPhone да користат „чиста“ 5G

Michael Johnson

Корисниците на iPhone ќе можат да користат самостојна 5G (SA), која се смета за „чиста“ 5G. За ова, уредите мора да се ажурираат на iOS 16.4 бета, најновото ажурирање.

Мобилната мрежа ќе го користи опсегот од 3,5 GHz и е достапна само во два оператори, Tim и Vivo.

Исто така види: Научете како да направите садници од пустинска роза и направете ја вашата градина УБАВА!

Оние кои имаат eSIM чип или чип 5G на операторот Vivo ќе можат да пристапат до 5G SA. Што се однесува до Тим, корисниците кои имаат eSIM нема да можат да го активираат пристапот до мрежата.

Исто така види: Растенија кои привлекуваат лоша среќа: избегнувајте ги овие видови дома

Што се однесува до Claro, неколку корисници на Интернет се обидоа да ја користат функцијата, но опцијата не е достапна ниту на уредите што ги употреба. операторот.

Сигналот почна да се ослободува во бразилските престолнини во јули 2022 година, од страна на Анател. Оттогаш, корисниците на iPhone чекаат новитетот да стигне до нивните уреди.

Во август 2022 година, поранешниот министер за телекомуникации заврши во Соединетите држави на средба со директорите на Apple.

Во тоа време, производителот информираше дека 5G SA ќе стигне до бразилските iPhone-и во септември 2022 година, што на крајот не беше исполнето.

И покрај доцнењето, технологијата конечно го дава скапото во Бразил и наскоро ќе биде може да се користи во неколку мобилни телефони и оператори.

Бидејќи верзијата објавена од производителот е сè уште во бета фаза, се очекува кога ќе стигне верзијата 16.4 на официјалниот iOSАјфони, ќе може да пристапат до 5G SA сите телефонски оператори, не само Vivo и Tim.

Девет модели на iPhone во моментов се одобрени од Anatel и ќе можат да добијат пристап до 5G. Тоа се: iPhone SE, iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max, iPhone 13, iPhone 13 mini, iPhone 13 Pro и iPhone 13 Pro Max.

Значи, ако вашиот паметен телефон е вклучен списокот, наскоро официјалната верзија на ажурирањето ќе може да стигне до вашиот уред и ќе овозможи користење на ултра брзата мобилна мрежа за податоци, која е ваш мобилен телефон од кој било оператор.

Дотогаш, оние кои ако ја користат бета верзијата на ажурирањето, ќе можат да користат 5G SA, како што веќе споменавме, доколку користат чипови од Vivo или Tim.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.