Се раѓа икона: Откријте го првиот телефон со камера што излезе на пазарот!

 Се раѓа икона: Откријте го првиот телефон со камера што излезе на пазарот!

Michael Johnson

Дали некогаш сте се запрашале како изгледал животот пред телефоните со камера? Во денешно време, тешко е да се најде некој кој нема уред способен да прави висококвалитетни фотографии и видеа, но верувајте ми, не беше секогаш така.

Дали сте љубопитни? Потоа прочитајте за да ја откриете приказната за првиот мобилен телефон со камера што се продава во светот и во Бразил. Ќе бидете воодушевени!

Првиот телефон со камера во светот

Пионер: Kyocera VP-210

Слика: Репродукција / Сајт Hardware.com.br

Во 1999 година, јапонската компанија Kyocera го лансираше VP-210, телефон кој имаше камера вградена напред. Уредот беше наречен „мобилен видеофон“ и дозволуваше видео повици да се остваруваат со брзина од два фрејма во секунда.

Камерата имаше резолуција од само 0,11 мегапиксели и можеше да складира до 20 фотографии во JPEG формат . VP-210 имаше 2-инчен TFT LCD екран кој прикажуваше 65.000 бои и работеше со системот PHS, безжична технологија создадена во Јапонија за да биде поевтина алтернатива на конвенционалните мобилни телефони.

VP-210 VP -210 се продаваше само во Јапонија и беше продаден на потрошувачите за приближно 40.000 јени (околу 1.625 R$ во тоа време). Беше висока технологија!

Исто така види: Bolsa do Povo: научете како да проверите дали имате право на корист

Речиси пионер: Samsung SCH-V200

Слика: Репродукција / Самсунг Вики страница

Самсунг беше речиси првиот што лансираше ќелија телефон сокамера во 2000-тите. Моделот беше SCH-V200, кој имаше камера прикачена на телото на телефонот.

Исто така види: Неверојатните пустински животни што треба да ги знаете

Камерата имаше резолуција од 0,35 мегапиксели и можеше да фотографира до 20 слики. Сепак, имаше проблем: фотографиите можеа да се гледаат само откако ќе бидат префрлени на компјутер преку кабел. Со други зборови, SCH-V200 не беше телефон со вистинска камера, туку телефон со прикачена камера.

Првиот во Бразил: Sanyo SCP-5300

Слика: Репродукција / Сајт Newton Medeiros

Во Бразил, првиот мобилен телефон со камера пристигна дури во 2002 година. Моделот беше Sanyo SCP-5300, исто така познат како Sanyo Katana.

Уредот имаше камера со вртливата 0,3 мегапиксели на врвот, која може да фотографира во три режими: нормален, портрет и ноќен. Фотографиите може да се испраќаат преку MMS или преку е-пошта. Sanyo SCP-5300, исто така, имаше 2-инчен екран во боја и дизајн на превртување и беше врв на модерноста во тоа време.

Еволуцијата на телефоните со камера

Since лансирањето на првите телефони со камера, технологијата еволуираше многу. Во денешно време, можно е да се најдат уреди со повеќе задни и предни камери, кои нудат функции како оптички зум, стабилизација на сликата, вештачка интелигенција и професионални режими.

Покрај тоа, резолуциите на фотоапаратите се многу зголемени: постојат модели кои имаат дури и повеќе од 100 мегапиксели. мобилните телефонисо камерата станаа незаменливи алатки за снимање посебни моменти, споделување на социјалните мрежи, па дури и работа.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.