Против црви, црвја! Откријте го растението и употребата

 Против црви, црвја! Откријте го растението и употребата

Michael Johnson

Често се среќава во северниот, североисточниот и средниот запад на Бразил, тревата пелин ( Spigelia anthelmia ) е едногодишно растение од семејството Loganiaceae, со исправена форма, едноставни лисја, мали обоени цветови. виолетова наредени во терминални шила.

Исто така види: Стил, елеганција и економија: Неверојатните учења на Коко Шанел

Овошјето, пак, е капсула што содржи темно семе. Билката, и покрај тоа што се смета за плевел, има лековити својства, бидејќи се користи како вермифуг.

За ова, барајќи да се искористи неговиот лаксативен и инсектициден ефект, идеално е да се користи во форма на чај. Меѓутоа, важно е да се напомене дека конзумирањето на растението треба да се врши само под надзор на лекар, бидејќи може да има контраиндикации.

Корисни својства на чајот од пелин

Како што споменавме, чајот од пелин делува во борбата против цревните црви и покрај инсектицидниот ефект, ова растение е природен лаксатив, кој служи во на овој начин, и за ублажување на цревните проблеми, како што е настинката.

Покрај тоа, растението има терапевтски, антихелминтски и седативни својства, а неговите суви лисја имаат инсектицидно и репелентно дејство.

Исто така види: Снег во градината? Научете како да ја одгледувате сочната мексиканска снежна топка

Во секој случај, употребата на листовите, било во натура, дехидрирани или во форма на чај, мора да биде многу темелно, бидејќи може да предизвика нетипични реакции во организмот.

Зошто да не ги користите семињата?

Растениетоима одредена токсичност, главно во семињата, и затоа мора да се избегнува неговата консумација. Друга важна информација е дека оваа билка е отровна за животните, особено за говедата.

Како да го направите чајот

За да го подготвите чајот од билката од пелин, потребни ви се 200 мл филтрирана вода и 1 грам сушена билка. Првиот чекор е да ја доведете водата до вриење. Откако ќе достигне точка на вриење, исклучете ја топлината и додадете ја билката. Оставете го садот покриен околу пет минути. После тоа, процедете и пијте.

Сега кога веќе ги знаете предностите на оваа билка и колку е важна нејзината консумација, како да ја вметнете во вашата рутина? Уживајте!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.