Сода: изненадувачко предупредување за долгорочното здравје на мажите

 Сода: изненадувачко предупредување за долгорочното здравје на мажите

Michael Johnson

Конзумирањето прекумерно од речиси сè може да биде штетно или да има несакани ефекти, а тоа не се разликува со безалкохолните пијалоци.

Речиси е општо познато дека овие газирани пијалоци можат да ве натераат да здебелите неколку килограми. , освен што не е добро за здравјето. Сепак, мажите треба да бидат свесни за несакан ефект кој може да влијае на нив на долг рок.

Исто така види: Planejese: Календар за плаќање на Bolsa Família во јули – Останете информирани

Овој несакан ефект кој ги погодува само мажите е откриен благодарение на кинеската анкета. Како предмет на студијата, беа користени 150 машки глувци, кои беа набљудувани петнаесет дена. Оваа студија е објавена во списанието Acta Endocrinol .

Некои од глувците користени во тестовите консумирале две популарни марки кола, Пепси и Кока-Кола, во различни концентрации. Други глувци консумирале само вода за споредба.

Во нивните студии, истражувачите почнале да сфаќаат дека консумирањето сода во некои случаи го зголемува нивото на тестостерон, што пак може да предизвика зголемување на тестисите.

зголемувањето на тестикуларната маса кај оние кои пиеле високи концентрации на Пепси, а исто така и кај оние кои консумирале Кока-Кола, било значително поголемо.

Исто така види: Разберете како функционира Uber Pro: програма која им дава придобивки на возачите

Исто така, истражувачите забележале дека заморчињата кои пиеле чисти безалкохолни пијалоци имале повисоки ниво на машки хормони како тестостерон.

Инжповеќе од долгорочните несакани ефекти на безалкохолните пијалоци сè уште се нејасни, коментираат научниците:

Резултатите покажаа дека високата доза на Пепси или Кока Кола може да го поттикне растот и развојот на тестисите.

Болести кои можат да се влошат со конзумирање газиран пијалок

Меѓутоа, не се само мажите тие кои треба да се грижат за ублажување на потрошувачката на газирани пијалоци, бидејќи конзумирањето прекумерна количина на оваа течност може да придонесе за развој на дијабетес, рак и дебелина.

Жените исто така треба да бидат загрижени, бидејќи има несакани ефекти кои ги погодуваат на специфичен начин. Во тестовите со глувци, забележано е дека со прекумерно консумирање на пијалок, јајниците завршуваат да се намалуваат, што може да предизвика загриженост за женската плодност.

На овој начин, дури и ако лишувањето од себе не е најдобрата опција, важно е секогаш свесно да се конзумира напитокот.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.