Видете совети за правење озборувачки садници

 Видете совети за правење озборувачки садници

Michael Johnson

Мандарина е добро познато овошје и добива неколку имиња во зависност од местото на одгледување, како што се мандарина и понкан, на пример. Тоа е цитрусно овошје, од истата група како портокалот и лимонот. Тој е богат со аскорбинска киселина, една од активните форми на витамин Ц, кој е моќен природен антиоксиданс. Исто така е извор на растителни влакна и богат со калиум, спречувајќи разни болести и обезбедувајќи различни здравствени придобивки.

Прочитајте и: Погледнете го чекор-по-чекор водичот за тоа како да засадите лимон во чаша

Ако имате намера да имате дрво од ова овошје дома, издвојуваме вредни совети кои ќе ви помогнат во одгледувањето. Проверете!

Локација

Прво, важно е внимателно да ја изберете локацијата каде што ќе бидат поставени озборувањата. Агрумите сакаат средини со температури меѓу 23ºC и 32ºC и кои по можност имаат заштита од студ. Потребно е и местото да биде пространо за да може да се развива.

Исто така види: Сода: изненадувачко предупредување за долгорочното здравје на мажите

Садење

Од семето на свежото овошје може да се садат мандарини. За ова, изберете здрав озборување и отстранете ги неговите семиња. Оставете ги да се исушат на сонце неколку часа. Кога семките се сушат, време е да го подготвите расадот или да го засадите директно во земја.

За овој процес, изберете сад или пластична кеса полна со оплодена земја и ставете го семето длабоко два прста. Потоа покријте со земја. Откако ќе го засади,полевајте го најмалку двапати неделно.

Времето да се префрли оваа расад на земја или во саксијата каде што дефинитивно ќе биде ќе зависи од нејзината големина во однос на садот во кој е засаден.

Исто така види: Научете како да направите садници од јабутикаба од семето

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.