Предупредување во кујната: Зошто правењето пуканки во пржење може да биде опасно?

 Предупредување во кујната: Зошто правењето пуканки во пржење може да биде опасно?

Michael Johnson

Ако веќе имате фритеза за воздух дома, веројатно не би се откажале од неа за ништо, нели? Можеби само би го заменил за уште потехнолошка верзија на уред што ја извршува истата функција.

Тоа се случува затоа што овој уред пристигна како вистински сојузник на оние кои имаат многу зафатен ден за ден, што е случај со практично сите Бразилци.

Во уредот е можно да се остави некоја храна да се пржи на здрав начин, односно без масло, користејќи ништо друго освен воздух и енергија.

Така, грицките од колбаси, колачи до риба, па дури и тестенини, се чини дека е можно да се подготви каква било храна во фритезата за воздух. Сепак, постои една која не се препорачува, па дури и може да донесе опасност во вашата кујна.

Исто така види: Луѓето кои се амбициозни обично ги имаат овие 7 особини

Во прашање е храната пуканки . И покрај тоа што е исклучително популарен и одличен избор за гледање на тој филм или серија, подготовката на храна во фритеза никогаш не треба да се прави, од многу едноставна причина, која ќе биде објаснета подолу.

Eng Why not правете пуканки во пржење со воздух?

Иако постојат рецепти расфрлани на интернет, каде што луѓето всушност успеале да подготват пуканки користејќи го апаратот, мора да се земат предвид шансите процесот да заврши многу лошо, затоа , препораката е да не се користи фритезата за пуканки.

Ова се случува затоа што фритезата како што вели сопственикотиме, користи топол воздух за подготовка на храна, за разлика од кој било друг од ваков вид, како што се микробранова печка, рерна, шпорет и друга опрема.

Исто така види: Играчите на бразилската репрезентација дегустираа позлатен стек во Катар; која е вредноста на садот?

Така, пченката од пуканки е многу лесна состојка, толку лесна што воздухот од фритезата може да ја фрли пченката до врвот, токму таму каде што е инсталиран отпорот на уредот. На овој начин, пченката може да изгори, да се запали и да предизвика краток спој или друг вид проблем во опремата.

Значи, советот е, доколку сакате да подготвите пуканки, користете производител на пуканки или тавче и направете го тоа на вистински начин на традиционален начин, така што ризикот да ја запалите вашата фритеза или уште полошо не постои.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.