Разберете зошто чувствувате дека вашиот мобилен телефон вибрира иако тоа не е

 Разберете зошто чувствувате дека вашиот мобилен телефон вибрира иако тоа не е

Michael Johnson

Ја знаете онаа чудна работа што се случува кога ќе почувствувате дека вашиот мобилен телефон вибрира во џебот, мислејќи дека е повик или известување, но кога ќе го земете за да проверите, тоа не беше апсолутно ништо? Зошто се случува ова?

Понекогаш мислиме дека ќе полудиме, но не е така. Многу луѓе пријавуваат ваков тип на настан, а тој има објаснување. Феноменот се нарекува „синдром на фантомски вибрации“.

За овој тип на вибрации беше спроведено истражување со ученици, а резултатите покажаа дека 9 од 10 испитаници веќе го претставиле овој тип на феномен.<1

Науката сè уште не може точно да објасни зошто ова чувство им се случува на толку многу луѓе овие денови, но има некои прилично цврсти теории кои би можеле малку да објаснат.

Овие „тактилни халуцинации“ би можеле да се појават поради прекумерна употреба на мобилни телефони. Фантомската сензација што ја чувствуваме може да биде поврзана со потсвесната желба повторно да го допреме паметниот телефон, што служи како предупредување дека треба да бидеме достапни.

Исто така види: Зелено јаболко x црвено јаболко: знајте ги разликите и кои се нивните здравствени придобивки

Она што научниците го објаснуваат е дека го условуваме нашиот мозок да толкува одредени сензации како да се вибрациите, бидејќи сакавме да го проверуваме мобилниот телефон. Тоа би било нешто како самозалажување, обликувано од нашите погрешни толкувања.

Сè уште не е сосема јасно? Па да донесеме пример кој може да го олесни, и којносете очила ќе разбере.

Секој корисник на очила знае дека тие се како продолжеток на телото, имајќи предвид дека скоро секогаш забораваме дека се на нашето лице. Меѓутоа, кога навистина не е на лицето, имаме некои рефлекси да го прилагодиме или да го заштитиме на некој начин.

Известувањата за мобилниот телефон се чини дека се исто. Секое движење што се случува го сметаме за вибрација. Панталоните ви ја допреа ногата или мускулот ви се стегна малку, вашиот мозок разбира дека тоа е вибрација од уредот.

Тоа е затоа што е тренирано да, секој пат кога мобилниот телефон вибрира, да има некое добро чувство со известувања кои се појавуваат на екранот. Така, секогаш ќе мислиме дека тоа е порака што пристигнува.

Исто така види: Дали вреди? Моторола ја има истата карактеристика како и iPhone 14, но по многу пониска цена

Друга работа што се случува многу е кога ќе видиме стара фотографија, каде што некој се појавува како држи нешто за уво или гледа во нешто во своите раце. Многу луѓе го поврзуваат предметот со мобилниот телефон, дури и ако тој не ни помислил дека постои во тоа време.

Толку сме навикнати на форматот и шансата да имаме таков уред во нашите раце што најмногу Се создаваат различни теории за патување низ времето, но феноменот не е ништо повеќе од тоа што нашиот мозок препознава нешто познато. Интересно, нели?

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.