PIS / Pasep 2021 се уште доцни! Погледнете кога ќе се исплати сумата

 PIS / Pasep 2021 се уште доцни! Погледнете кога ќе се исплати сумата

Michael Johnson

Годинава работниците се соочуваат со долго доцнење на исплатата на ПИС/Пасеп и оние кои очекуваа да го добијат оваа година и да уживаат во прославите на крајот на годината со пари во џебот, ќе бидат многу разочарани.

Одложувањето се должи на пандемијата „Ковид-19“, во која владата го искористи износот за бенефитот за вработување и зачувување на приходот во 2020 година. Така, ПИС/Пасеп 2020 година беше платен сега, во 2022 година, а ПИС од 2021 година, што треба да се исплати оваа година, ќе се исплати само следната година.

За оние кои сè уште не го подигнале додатокот за 2020 година, сè уште имаат можност да го повратат износот до крајот на следниот месец.

Поради овие доцнења, се формулираат некои промени во календарот за плаќања, менувајќи го датумот на објавување во јануари, а не во јули, како што се случуваше порано.

Кои можат да добијат ПИС се работниците од приватниот сектор , кои биле регистрирани најмалку пет години, работеле во основната година најмалку 30 дена, примале максимум две месечни минимални плати и имаат ажурирана Годишен список со социјални информации (Rais).

Да се ​​направи на PIS консултациите, работникот може да пристапи до владините канали, како што се порталот Gov.br, апликацијата за дигитална работна картичка или Worker Central, на број 158. , како што се апликациите Caixa Tem и Caixa Trabalhador, илиCaixa Econômica Federal.

Исто така види: Real Digital: програмскиот пилот им овозможува на банките да ги замрзнат корисничките сметки

Pasep, од друга страна, е наменет за работниците во јавниот сектор, на кои им се потребни истите барања за PIS за да го добијат. Плаќањето го врши Banco do Brasil, така што барањето е малку поинакво.

За да пристапите, само одете на веб-страницата Banco do Brasil, во Централниот Alô Trabalhador на 158 или во телефонскиот центар на Banco do Brasil Banco do Brasil, на телефон 4004-0001 или 0800 0729-0001.

Запомнете дека за да пристапите до овие канали мора да го имате вашиот CPF или Pasep број во вашата работна картичка.

Вредноста на Бонусот за плата на PIS и Pasep што го добиваат работниците зависи од бројот на одработени месеци во основната година. Минимумот што може да го добие е 101 BRL, а максималната е 1.212 BRL, сегашната минимална плата, доколку работел цела година.

Исто така види: Американецот кој победил на лотарија 7x открива 4 ТАЈНИ совети кои ги користел за да добие

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.