Растение краставица дома: научете да садите на лесен и едноставен начин

 Растение краставица дома: научете да садите на лесен и едноставен начин

Michael Johnson

Краставицата е хранлив и нискокалоричен зеленчук. Богата со вода, минерали и антиоксиданси, има неколку здравствени придобивки, како што се губење на тежината, хидратација на телото и ја подобрува функцијата на цревата.

Видете исто така: Дознајте како да направите ѓубриво за зеленчукова градина од зачини

Зелечукот помага и за намалување на телесните масти, шеќерот во крвта и крвниот притисок. Нејзиното консумирање може да помогне во лекувањето на болести како што се атеросклероза, дијабетес и висок крвен притисок. Исто така, тој е богат со калиум. Овој минерал, пак, е синоним за поздрава кожа, посилни и пофлексибилни мускули и повеќе достапна енергија. Покрај тоа, краставицата помага и во третманот на кожата, често се користи во маски за лице.

Исто така види: Колку чини и како да поставите едноставен бар во Бразил?

Одгледување

Почва

За садење во саксии, мора да користите препарат Специјален. Користете мешавина од песок, црв хумус и растителна почва во контејнер со дијаметар од најмалку 30 сантиметри. Исто така, мора да биде длабоко и да има систем за одводнување. За оплодување, користете остатоци од зеленчук и овошје, измет од пилешко и говеда.

Климатските услови и светлината

Растенијата краставици бараат сончева светлина неколку часа на ден. Растението најдобро расте и во топла клима, обично помеѓу 18°C ​​и 30°C. Избегнувајте локации што го изложуваат зеленчукот на ветер.

Садење

Ставете ги семето накраставица длабока 2 сантиметри. Ртењето треба да трае помеѓу пет и 14 дена. Наводнувајте секогаш кога почвата е сува, но не претерувајте.

Исто така види: Samsung One UI 6.0: Откријте кои телефони ќе блеснат со новиот интерфејс!

Помеѓу 30 и 70 дена, веќе ќе ги собирате плодовите на вашето растение краставица. Среќно садење и добар апетит!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.