Дали е прекршок возењето само со една рака?

 Дали е прекршок возењето само со една рака?

Michael Johnson

Многу луѓе прават сообраќајни прекршоци без воопшто да помислат дека се надвор од законот, а возењето само со една рака е еден од оние прекршоци за кои многу возачи не се свесни.

Исто така види: Проверете ги автомобилите со подвижен покрив што чинат помалку од 50.000 долари

Практиката е предмет на парична казна.и поени на CNH (Национална возачка дозвола). Ова е многу вообичаен став на луѓето кои возат додека пушат, палат цигара на пример надвор од возилото, но не се смета за ексклузивен став на пушачите. Возењето со подигната рака може да биде начин на кој возачите наоѓаат, на пример, за да ја опуштат едната рака.

Ако возите или сте виделе некој да вози на тој начин, дознајте што е предвидено со закон и, Ако се работи за некој близок до вас, предупредете го.

Сообраќајот е веќе нешто многу сложено: за неколку секунди може да се случи несреќа без возачот да може да ја смени ситуацијата. На воланот, правило е целото внимание да биде насочено кон сообраќајот, без одвлекување на вниманието на возачот, а возењето само со една рака е еден од оние ставови што мора да се избегнуваат.

ЦТБ (Code of Trânsito Brasileiro) предупредува: „забрането е да се вози само со една рака зад воланот“ и, доколку ова правило не се почитува, возачот ќе добие четири поени на CNH и ќе биде казнет со 130,16 BRL.

За ова правило, постојат два исклучоци кои се специфични за два моменти: да се прилагоди ретровизорот ида менувате брзини (без да ја оставите раката да лежи на менувачот). Не е дозволено да ги држите рацете подалеку за време на патувањето, поради што ова се смета за среден прекршок.

Исто така види: Фордита: дознајте за историјата на овој редок скапоцен камен создаден од стара боја за автомобили

Меѓутоа, возачот кој се чувствува неправедно при добивање на казната и поени на неговата дозвола може да поднесе жалба на одлуката. За да го направите тоа, ќе треба да ја побарате одговорната агенција, бидејќи една од главните причини за губење на лиценцата се овие мали казни што се акумулираат во вашата дозвола додека не го достигнете лимитот за губење поени и што понекогаш возачот не завршува ниту сфаќајќи го.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.