Вредни совети за да го направите вашиот гас за готвење подолго да трае

 Вредни совети за да го направите вашиот гас за готвење подолго да трае

Michael Johnson

Со постојаното зголемување на гасот за готвење, многу Бразилци се принудени да усвојат стратегии за да заштедат пари. Сепак, ова не е секогаш лесна задача, бидејќи на некои намирници им треба многу подолго време за готвење.

Исто така види: Научете како да засадите трева од кикирики и каква грижа е потребна за видот

Затоа одвоивме неколку многу интересни стратегии за да ги усвоите и да почнете да го користите ова гориво многу помалку.

Следете ги овие совети за да го направите вашиот гас да трае подолго

Користете шпорет под притисок

Употребата на шпорет под притисок е од суштинско значење за заштеда на гас. Тоа е затоа што тавата го забрзува готвењето на различни јадења, заштедувајќи до 50% гас.

Подгответе големи количини храна

Резервирајте еден или два дена во неделата за да готвите храна која ќе да се консумираат. На овој начин можете само да го загреете она што ќе го консумирате тој ден. Покрај заштедата на време, стратегијата ќе придонесе и за заштеда на гас.

Користете тави направени од нерѓосувачки челик

Танџериите направени од нерѓосувачки челик се одлични спроводници на топлината. Поради оваа причина, тие помагаат да се користи помалку гас при готвење. Никогаш не избирајте глинени и железни тави.

Не отворајте ја рерната постојано

Дали правите пица? Не продолжувајте да ја отворате рерната на секои две минути. Тоа е затоа што, при секое отворање на рерната, се губи 20% од топлината, а тоа придонесува за доцнење во завршувањето на рецептот, покрај поголема употреба на гас.

Исто така види: Биографија: Луиз Барси

Користете капаци при готвењето

Користететенџерињата со капаци при готвењето го забрзуваат завршувањето на рецептот. Капакот помага да се концентрира повеќе топлина на храната, со што се заштедува значително количество гас.

Почнете да готвите на силен оган

Кога започнувате рецепт, секогаш избирајте да започнете со готвење на висока температура. Неколку минути подоцна, намалете ја висината на огнот. Исто така, исклучете го огнот кога храната е речиси готова и почекајте да се свари со преостанатата топлина. Ова ќе ви помогне да го заштедите вашиот гас за готвење.

Проверете ја бојата на пламенот

Проверете дали пламенот на гасот е жолтеникав. Ако е така, тоа значи дека дел од гасот излегува без согорување поради некаков проблем. Во овој случај, најдоброто нешто што треба да направите е да побарате помош од професионалец за да избегнете трошење гориво.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.