Што вели законот за транзитирање со автомобили произведени пред 2014 година?

 Што вели законот за транзитирање со автомобили произведени пред 2014 година?

Michael Johnson

Неодамна, на социјалните мрежи почнаа да кружат некои објави во кои се тврди дека Федералната влада би го забранила циркулирањето на возилата произведени пред 2014 година, дури и одредувајќи запленување на овие автомобили.

Исто така види: Тајната на жолтиот цвет: симболологија и идеален подарок

Причината? Conselho Nacional de Trânsito (Contran) почна да бара, од 2014 година, сите нови возила веќе да ја напуштат фабриката со две основни безбедносни точки: ABS сопирачката и воздушното перниче.

Сепак , важно е да се појасни дека Законот не забранува циркулација на автомобили произведени пред оваа важна мерка на Contran, а владата не утврдила заплена на овие возила.

Што вели Законот?

Како што е појаснето, автомобилите произведени до 31 декември 2013 година нема да бидат повлечени од оптек, само со увоз, извоз, изработка или нови проекти кои не содржат безбедносна опрема од 2014 година.

Тоа е затоа што законот не може да се уназади, освен ако не е за доброто на народот. Значи, доколку забраната се прошири и на оптек на возила, со одлуката директно ќе се оштетат сопствениците на постарите автомобили.

Сепак, на некои модели поради мерката мораше да им се прекине производството, бидејќи не ги имаат условите техники за примање на двојното предно воздушно перниче. Ова беше случајот со Fiat Mille и VW Kombi, на пример, кои беауспех во продажбата досега.

Воздушно перниче

Двојното предно воздушно перниче, кое денес е задолжително, е безбедносен систем кој ги штити возачот и совозачот, во случај автомобилот паѓа. Опремата се состои од две кеси на надувување кои брзо се надувуваат кога ќе се открие силен удар.

ABS кочница

АБС сопирачката е систем што спречува тркалата да сопираат за време на силно сопирање. Ова му овозможува на возачот да ја одржува контролата над возилото, спречувајќи лизгање, па дури и судири.

Исто така види: Fies: неплаќачите престануваат да плаќаат рати за да добијат подобри попусти

Опремата работи со сензори кои ја детектираат брзината на секое тркало и го прилагодуваат притисокот на течноста за сопирачките за да го спречат блокирањето.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.