Секогаш расипани банани? Откријте го едноставниот трик за да ги задржите подолго

 Секогаш расипани банани? Откријте го едноставниот трик за да ги задржите подолго

Michael Johnson

Бананата е многу популарно овошје меѓу Бразилците и лесно е да се разбере зошто. Освен што се вкусни, бананите се полни и со здравствени придобивки. Сепак, постои еден мал проблем што може да го наруши нашиот однос со ова овошје: се чини дека пребрзо созрева, па дури и пред целосно да го искористиме, веќе изгледа скапано. Но, не грижете се, има лесно решение за овој проблем.

Не е важно дали купувате банани на пазар, на саем или на друго место, можете да користите едноставен трик за да ги спречите брзо се расипува.

За да го направите ова, само исечете ги бананите блиску до китката, односно до црниот дел што ги држи заедно. Но, бидете внимателни, бидејќи е важно да не ја исечете „опашката“, односно најтенкиот дел од бананата, бидејќи тоа може да го изложи плодот на воздух и да го забрза процесот на влошување. Кога ќе ги исечете бананите на овој начин, можеби ќе се изненадите што тие се разделени наместо групирани заедно, но тоа навистина функционира. Пробајте го дома и видете го резултатот!

Покрај трикот со нож, постојат и други мерки на претпазливост кои можете да ги преземете за да ги зачувате бананите подолго. На пример, можете да го завиткате секој во пластична фолија и да ги чувате во најмалку ладилниот дел од фрижидерот. На овој начин нема да ги изгубите хранливите својства на овошјето и ќе се зачува неговиот вкус. ИВажно е да се избегнуваат многу топли или ниски температури, бидејќи тоа може да го забрза процесот на зреење на бананата.

Но, како да знаете дали бананата е зрела? Тоа е вистински руски рулет за откривање на слатката точка на овошјето. Не е добро да е премногу зелено и горко, но не е добро ниту да е целосно темно и скапано. Идеалната банана треба да има жолта боја со малку кафени дамки и мека, но цврста текстура. И, пред се, важно е краевите да не бидат зелени.

Но, што ако бананата е веќе скапана? Многумина не знаат, но ако кората е кафеава, бананата сепак може да се јаде. Меѓутоа, ако е црно, тоа значи дека ја поминало поентата. Во овој случај, вкусот ќе биде исклучително сладок, со силна арома и леплива конзистентност. Ако е во овие услови, бананата е скапана и повеќе не е погодна за консумирање.

Но, што ако бананата е веќе скапана, што да се прави? Нема причина за очај, бидејќи се уште е можно да се искористи тоа. Колку е позрел, толку станува посладок, па можете да го искористите тоа во ваша корист наместо да го фрлате. Се додека бананата има кафена боја, можете да ја користите за правење сладолед, смути, колачи, мафини, бонбони и друго. Нема лошо време за десерти направени со банани.

Исто така види: Caregiver Aid: кога ќе почне да се плаќа бенефицијата од страна на владата?

А што да се прави со кората од банана? Може да се користи и. ПерКако органска храна, кората може да се користи како ѓубриво за растенија, овошје и зеленчук. Само оставете го да се исуши на сонце, здробете го и измешајте го со земјата. Освен што ќе избегнете отпад, ова ќе го подобри квалитетот на вашата зеленчукова градина и ќе ви помогне да заштедите пари.

Исто така види: Масло за дегуми: што е тоа и кои се неговите здравствени придобивки?

Со овие совети, никогаш повеќе нема да се грижите за расипани банани и ќе можете да направите повеќето од нив. Уживајте во ова драго и здраво овошје, и добри десерти!

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.