Збогум, тенџериња во фрижидер: Откријте зошто треба да ја промените оваа навика

 Збогум, тенџериња во фрижидер: Откријте зошто треба да ја промените оваа навика

Michael Johnson

Организираната кујна е минималниот услов за приготвување добри оброци и многу кулинарски експерти го делат ова мислење. Овде во Бразил, го имаме примерот на готвачот Ерик Жакин, пријателски расположен Французин добро познат по својот акцент и по тоа што е експерт во оваа тема.

Во програмите каде што служеше како судија, професионалецот беше добро познат по својата строгост со чистотата и организацијата на средини каде што се подготвуваше храната, следејќи ги строгите санитарни стандарди кои се користат во Европа.

На крајот на краиштата, кој не се сеќава на познатиот мем „ vergóin da profissión “, испукан од него против сопственик на ресторан, кога сфатил дека ноќе го исклучил ладилникот за да заштеди енергија?

Шегата на страна, сега ќе зборуваме малку за правилното складирање на некои контејнери. Дали знаевте дека има некои работи кои не треба да се чуваат во фрижидер? Точно, а тавата е еден од тие ставки, дознајте повеќе подолу.

Исто така види: Нема бразилски пазар во Франција: Градоначалникот го забрани отворањето на Атакадао

Зошто да не ги чуваме тавите во фрижидер?

Така е, драг читателу: ако не сакаш за да доживеете катастрофа во кујната, треба да избегнувате да ги чувате тавите во фрижидер, бидејќи постои голем ризик во тоа, а причините за тоа ќе ги објасниме подолу.

Систем за фрижидер има функција на конзервирање на храната, за да можат да се користат подолг период безпретставуваат опасност по здравјето на луѓето, на крајот на краиштата, оштетените предмети можат да предизвикаат сериозна интоксикација, па дури и смрт!

На овој начин, студот што го создава уредот го намалува и инхибира дејството на бактериите и другите микроорганизми кои можат да ја нападнат храната и го прават тоа побрзо да се расипе, обезбедувајќи побезбедна и поефикасна потрошувачка.

На овој начин, ставањето тави во фрижидер може да предизвика проблеми во температурата на уредот, а со тоа да ја загрози неговата капацитет за ладење. Ако тоа се случи, тоа ќе влијае на квалитетот на расипливите материи складирани во неа.

Ова е затоа што опремата на крајот добива многу топлина додека се лади, генерирајќи температурна промена која може негативно да влијае на карактеристиките од храната складирана во него.

Накратко, чувањето тенџериња во фрижидер може да го оштети апаратот, па дури и негативно да влијае на вашата храна, забрзувајќи го процесот на нејзино распаѓање. Исто така, приборот за јадење и чашите не треба да се изложуваат на ниски температури.

Затоа, претпочитајте да изберете пластични садови за складирање на храната, бидејќи тие не претставуваат толку многу ризици за здравјето или за предметната машина. Па, дали ви се допаднаа советите? Се надеваме дека е така, на крајот на краиштата, мора да бидете „ горди на својата професија “, покрај тоа што претпочитате да јадете повкусна храна, нели?

Исто така види: Како да се консултирате со Итна помош 2022 година

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.