Далеку од „Нутела“: откријте ги придобивките од лешникот за вашето тело

 Далеку од „Нутела“: откријте ги придобивките од лешникот за вашето тело

Michael Johnson

лешникот е плод на дрвото леска, грмушка од семејството Betulaceae, чија кора е исклучително отпорна. Внатре е јадливото семе, со малку сладок и маслен вкус.

Богат е со антиоксиданси и хранливи материи како што се железо, фосфор, фолна киселина, калциум, магнезиум, витамини од групата Б и растителни влакна.

Исто така види: Научете како да одгледувате кактус од уво на Мики на практичен и лесен начин

Покрај тоа, овошјето е одличен извор на енергија и може да се конзумира или свежо, да се додаде во јогурт, овошје, салати или да се користи за подготовка на гранола, смути или млеко. Затоа, дознајте за главните придобивки од лешниците за здравјето и нивните својства.

  1. Промовира кардиоваскуларно здравје

Бидејќи се богати со добри масти и влакна, лешниците помагаат во намалувањето на лошиот холестерол и триглицеридите. Покрај тоа, овошјето во својот состав има и антиоксиданси како витамин Е, кој го намалува воспалението низ телото, намалувајќи го ризикот од срцеви заболувања.

Важно е да се напомене и дека минералите како магнезиум, киселината фолна киселина и калиум, исто така може да помогне во контролата на крвниот притисок .

  1. Ги зајакнува мозокот и меморијата

Бидејќи лешниците се богати со фолна киселина, магнезиум и цинк, неопходни и важни микронутриенти за пренос на нервните импулси. Така, потрошувачката на ова суво овошје е добар начин да се зголеми или зачува способноста замеморија.

  1. Го контролира нивото на шеќер во крвта

Поради високата содржина на влакна и хранливи материи, лешникот помага да се намали и контролира количината на шеќер во крв, зголемување на чувствителноста на инсулин.

  1. Ја зголемува енергијата и диспозицијата

Друга значајна придобивка од овошјето е тоа што е одличен извор на енергија поради големата количина на масти и протеини кои ги има, е добра опција за зголемување на физичката и менталната диспозиција.

Покрај тоа, бидејќи лешникот е богат со минерали како што се калиум и магнезиум, служи и за подобрување извршувањето на физичките активности на практичарите, бидејќи неговото консумирање придонесува за добро функционирање на мускулите.

Исто така види: Како да одгледувате бебешка лубеница дома

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.