Можна е бамја без лига: погледнете 3 начини како да го зготвите овој зеленчук без лепење!

 Можна е бамја без лига: погледнете 3 начини како да го зготвите овој зеленчук без лепење!

Michael Johnson

бамијата е многу разновиден зеленчук во готвењето, покрај тоа што е многу хранлив и може да се користи во најразновидните рецепти. Донесува мазен вкус и мека текстура на садот, што одлично оди со месо, сосови, зеленчук и слично, кога е исечено или сварено. Оваа лигава, леплива супстанца може да го остави садот со непријатен изглед и конзистентност, што го нарушува одличен рецепт.

Значи, ако сте еден од оние луѓе кои навистина не знаат како да се ослободат од лигавење , но не сака да престане да користи бамја во вашите јадења, не грижете се повеќе: дефинитивно ќе заминете од тука знаејќи како да го исечете и зготвите зеленчукот без леплива материја.

Како да се подготвите бамја без лига

Постојат неколку начини кои ги споделуваат готвачите и готвачите, но овде ќе ги објасниме трите главни, кои ќе бидат доволни за да се ослободите од главоболката предизвикана од лигите од бамја. Проверете го подолу!

Исто така види: Промени во Болса Фамилија: новата пресметка треба да ги фаворизира самохраните мајки; Проверете!

Отстранете ја лигавицата од бамјата во тава за пржење

Еден од наједноставните начини да ја отстраните лигите од бамјите е користење на тава за пржење, малку масло или маслиново масло и нешто да се користи како тежина. Само следете го чекор по чекор:

 • Исечете ги бамите на ленти;
 • Загрејте ја нелепливата тава;
 • Поставете низа одмасло;
 • Бамите ставете ги во тавче, со внатрешната страна свртена надолу;
 • Над бамите ставете тег за да не се поместува.

Отстранување на лига од бамја со оцет

За овој метод ќе користите тава, масло, оцет, лук и некои зачини по вкус, како што е царството на пиперката и сол. Чекор по чекор е многу едноставен, и тоа:

Исто така види: Христова солза: запознајте го растението и научете како да се грижите за видот
 • Исчистете ја бамјата со влажна крпа и исечете ја на парчиња, отстранувајќи ги стебленцата;
 • Загрејте ја обилната жица масло во тавата;
 • Пржете 3 чешниња лук веќе исечкани;
 • Ставете ги бамјите и зачинете со црн пипер, сол и што друго сакате;
 • Откако сè ќе измешате, додадете 4 лажици оцет;
 • Покријте ја тавата и намалете ја топлината;
 • Оставете да се вари неколку минути, додавајќи вода и промешајте кога е потребно;
 • Кога бамјата е златно кафеава, спремен е за сервирање.

Ослободување од лигите од бамја со маслиново масло

Конечно, последниот метод е релативно сличен со првиот научен овде , но со одредени разлики во подготовката. За да ја отстраните лигавицата со маслиново масло, ќе ви треба тавче, лук и зачини, следете го чекор по чекор:

 • Измијте ги бамите, извадете ги стебленцата и исечете ги на тенки парчиња;
 • Загрејте ја тавата со маслиново масло;
 • Пржете го лукот со зачини;
 • Додадете ги бамјата, црниот пипер и зачините од вашатавкус;
 • Гответе неколку минути, мешајќи кога е потребно;
 • Додадете уште малку масло и пржете ги додека бамјата рамномерно порумени.

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.