Откријте 5 НЕВЕРОЈАТНИ придобивки од пеки, омиленото овошје на Гојас

 Откријте 5 НЕВЕРОЈАТНИ придобивки од пеки, омиленото овошје на Гојас

Michael Johnson

Пекито, традиционално овошје од бразилското церадо, има зеленикава кора и мека и вкусна жолтеникава каша, која, сепак, треба да се конзумира со големо внимание, бидејќи внатре во каменот има многу фини трње.

Генерално, сезоната на пеки трае од септември до ноември, но поради поволната клима често има и вонсезонски култури. Богат со витамини А, Ц и Е, влакна и здрави масти, пеки обезбедува бројни здравствени придобивки.

Значи, следете ги главните предности на храната за организмот.

Добро е за здравјето на очите

Бидејќи е извор на витамин А, пеки е храна која помага за здравјето на очите, заштитувајќи против макуларна дегенерација и спречување на можни проблеми со рожницата.

Исто така види: Економската моќ во фокус: 20-те најбогати градови во Америка во 2023 година

Помага во здравјето на кожата

Витаминот А присутен во составот на пеки има и антиоксидантно дејство, па затоа е од суштинско значење за здравјето на кожата. Покрај тоа, својствата на храната придонесуваат на таков начин да се спречи предвременото стареење.

Помага за зајакнување на имунолошкиот систем

Бидејќи е извор на железо, фосфор, магнезиум, калиум и други важни минерали, покрај витамини и антиоксиданси, пекиот спречува анемија, обезбедува правилно функционирање на циркулаторниот систем, помага во здравјето на коските и мускулите, па дури и го зајакнува имунолошкиот систем.

Добро е за мозокот

Друга разлика на овошјето е тоа што директно помага во здравјето на мозокот, бидејќи обезбедува витамини од Б комплексот, како што се Б1 (тиамин), Б2 (рибофлавин) и Б3 (ниацин). минерали како цинк и бакар. На овој начин се намалува ризикот од заразување со невролошки заболувања.

Го промовира здравјето на косата

Покрај бројните придобивки што ги промовира консумирањето на пеки за здравјето на телото, имаме и дека овошјето помага за здравјето на косата. Во оваа смисла, идеално е да се користи масло од пеки, чие дејство е речиси моментално и веќе може да се забележи од првата употреба. Резултатот е помека и посјајна коса, како и помалку оштетена, груба и кршлива коса.

Исто така види: Itaucard Blue Card нуди почетна граница од 2500 R$; Проверете повеќе придобивки

Michael Johnson

Џереми Круз е искусен финансиски експерт со длабоко разбирање на бразилскиот и светскиот пазар. Со повеќе од две децении искуство во индустријата, Џереми има импресивно досие за анализа на трендовите на пазарот и обезбедување вредни сознанија за инвеститорите и за професионалците.Откако магистрирал финансии на реномиран универзитет, Џереми започнал успешна кариера во инвестициското банкарство, каде што ги усовршил своите вештини во анализа на сложени финансиски податоци и развивање инвестициски стратегии. Неговата вродена способност да ги предвидува движењата на пазарот и да ги идентификува профитабилните можности го наведе да биде препознаен како доверлив советник меѓу неговите врсници.Со страст за споделување на своето знаење и експертиза, Џереми го започна својот блог, Останете во тек со сите информации за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар, за да им обезбеди на читателите ажурирана и остроумна содржина. Преку својот блог, тој има за цел да ги поттикне читателите со информациите што им се потребни за да донесат информирани финансиски одлуки.Експертизата на Џереми се протега надвор од блогирањето. Тој е поканет како гостин говорник на бројни индустриски конференции и семинари каде што ги споделува своите инвестициски стратегии и согледувања. Комбинацијата на неговото практично искуство и техничката експертиза го прави баран говорник меѓу инвестициските професионалци и аспирантите инвеститори.Покрај неговата работа вофинансиската индустрија, Џереми е страствен патник со голем интерес за истражување на различни култури. Оваа глобална перспектива му овозможува да ја разбере меѓусебната поврзаност на финансиските пазари и да обезбеди единствени увиди за тоа како глобалните настани влијаат на можностите за инвестирање.Без разлика дали сте искусен инвеститор или некој што сака да ги разбере сложеноста на финансиските пазари, блогот на Џереми Круз обезбедува богато знаење и непроценливи совети. Останете во тек со неговиот блог за да стекнете темелно разбирање за бразилскиот и глобалниот финансиски пазар и останете еден чекор понапред во вашето финансиско патување.